Przewodnik kultowych miejsc Egiptu

EGIPT

Jest jedynym jak do tej pory krajem w Afryce, który zwiedziliśmy. Moim ulubionym filmem o tym kontynencie jest “ Pożegnanie z Afryką”. Reszta kontynentu wciąż przed nami.

TEBY

Teby były stolicą Egiptu. Główna świątynia Teb była poświęcona Amonowi, zwana Ipet-sut, dzisiaj Karnak. Leżące na lewym brzegu Nilu Teby Zachodnie są nekropolią,

NIL

Najdłuższa rzeka na Ziemi.Choć wg niektórych źródeł, najdłuższa jest Amazonka. Leży w Afryce, przecina wszystkie strefy klimatyczne kontynentu. Płynie na obydwu półkulach.Liczy prawie 3 mln km2 powierzchni dorzecza,długość wynosi około 6670  km .Życie egipcjan skupia się wokół tej rzeki od zarania dziejów.

LUKSOR

Miasto w południowym Egipcie,w części starożytnych Teb, obecnie miasto Karnak. Luksor jest jednym z najpopularniejszych turystycznych miast w Egipcie. Miasto nazywane jest największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ilość ruin, posągów i świątyń Wpisany na listę UNESCO.

KARNAK

Centralne miejsce zajmuje największa na świecie świątynia z salą kolumnową, tzw. „Wielki Hypostyl” – świątynia Amona-Re. Od północy przylega do niej świątynia Montu – boga wojny, a na południe położone jest sanktuarium bogini Mut, żony Amona. Świątynie te są połączone ze sobą alejami procesyjnymi.Karnak został wpisany na listę UNESCO.

KOLOSY MEMNONA 

Posągi faraona Amenhotepa III o wysokości 17,90 m. Waga każdego kolosa to około 800 ton. Postawiono je około 1370 p.n.e. w Tebach Zachodnich. Jest to jedyna zachowana część świątyni grobowej tego faraona.Posągi wykuto z bloków skalnych kwarcytu. Przedstawiają go siedzącego na tronie. W przedniej części tronu, po bokach , wyrzeźbiono dwie niewielkiej wysokości postacie kobiet. Są to żona faraona i jego matka. 

ŚWIĄTYNIA HATSZEPSUT

Świątynia grobowa zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej w Tebach z XV w. p.n.e. W znacznej części wykuta w skale, składa się z trzech, ułożonych kaskadowo, połączonych ze sobą rampami tarasów, które zakończone były portykami. Rampy zdobione były cokołami. Droga do najniższego tarasu prowadziła pomiędzy obeliskami i posągami sfinksów. Drugi taras ozdobiony był licznymi reliefami, przedstawiającymi sceny z życia królowej. Na górnym tarasie znajdował się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca.

Polsko-Egipska Misja Archeologiczno-Konserwatorska w Świątyni Hatszepsut  działa od 1961 roku. Została utworzona przez prof. Kazimierza Michałowskiego 

Atak terrorystyczny 

17.11.1997 roku bojówki muzułmańskie dokonały tutaj ataku, mordując 58 zagranicznych turystów oraz 4 Egipcjan przed wejściem do świątyni Hatszepsut. Policja zabiła zamachowców; uważa się, że byli oni wspierani przez Osamę bin Ladena.

HATSZEPSUT

Była pierwszą a zarazem najdłużej panującą królową faraonem w Egipcie. Zasłynęła z dokonań budowlanych. W historii Egiptu cztery kobiety były faraonami.

DOLINA KRÓLÓW I KRÓLOWYCH 

Bardzo rozległy teren usiany grobowcami. Za te zachowane w dobrym stanie jest dodatkowa opłata. My nie mieliśmy okazji zwiedzić, np. grobowca Tutanchamona czy  Setiego I. Byliśmy w mniej okazałych. Nie mamy stamtąd zdjęć.

W skład wycieczki wchodzą zakupy.

Przed świątynią jest masę kramów z pamiątkami i wyrobami rzemieślniczymi. Odwiedziliśmy też sklep z papirusami. Fabryka wyrobów z alabastru jest ciekawa, tylko wyroby cokolwiek ciężkie. Kolejną atrakcją jest krótki pobyt na wyspie bananowej lub krokodylowej. Jest to okazja do kolejnych zakupów i skosztowania tutejszych przysmaków.

Zostaw proszę komentarz lub i podziel się tym wpisem na FB.
Jeśli masz pytania pisz śmiało. Zobacz inne posty.
ps. zdjęcia robione lata temu starą komórką 🙂

Dodaj komentarz