Wenecja – gondole, maski i Ty

Chodź, pokaże Ci Wenecję.

Zbudowali ją uciekinierzy na 117 wyspach połączonych mostami. Od 452 roku trwa walka o uratowanie miasta, które jest regularnie podtapiane. Na liście UNESCO jest cała laguna i liczne cenne zabytki. Tutaj urodził się Casanova i Marco Polo.

Słowo “kwarantanna” narodziło się w Wenecji w czasie dżumy.

Pierwszy bank też jest stąd. Karnawał wenecki nie obyłby się bez masek, pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 1271 roku. Republika wenecka była w średniowieczu potęgą handlową. Gondole są droższe od samochodów, przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Zawód gondoliera jest bardzo szanowany i liczy sobie ponad 1000 lat.

Patronem Wenecji jest św. Marek. Zobaczysz tu jego plac z wieżą zegarową i bazylikę. Opodal jest pałac Dożów, to oni rządzili miastem. Kanał Grande ma 4 km i jest najdłuższy. Przecina go most Rialto z 1591 roku. Jest zabudowany a w jego środku są sklepy.

Nie zapomnij o moście westchnień.

Wiąże się z nim legenda. Na tym moście są okienka, skazańcy po raz  ostatni  mogli zobaczyć ukochane miasto. Łączy bowiem pałac Dożów i więzienie. Jest też inna legenda. Jeśli się pod mostem pocałujesz, szybko wyjdziesz za mąż lub będziecie się kochać na zawsze. Którą wersję wolisz?

Mówią, że z kanałów śmierdzi, jak byliśmy nic nie było czuć. Jest także opinia, że to najdroższe miasto Włoch. To nieprawda. Karetki pogotowia również są łodziami, tak samo wywóz śmieci.

Jednak jeśli nie jesteś śmieciarzem lub ratownikiem to płyniesz tramwajem.

Mają przystanki, numery, trasy, tylko płyną a nie jadą. Nazywają się vaporetto. Jeden dzień wystarczy na zwiedzanie unikalnego miejsca. Bogaci turyści przypływają w ogromnych wycieczkowcach. A zapomniałam o niezliczonych pałacach i kościołach. Zobacz zdjęcia i zakochaj się w Wenecji.

My byliśmy jeszcze na Burano, o tym w kolejnym poście w kategorii Europa .Zostaw proszę komentarz lub i podziel się tym wpisem na FB. Jeśli masz pytania pisz śmiało. Zobacz inne posty.

Dodaj komentarz